משקולת צלחת

מיין עפ"י:
משקולת צלחת

איך לבחור צלחת משקולות

משקולות צלחת מאפשרות להוסיף ולהסיר משקל ממוט המשקולות על מנת להפוך את האימון למאתגר או קל יותר בהתאם לתרגיל אותו נרצה לבצע. קיימים סוגים רבים של משקולות צלחת כאשר משקולות צלחת מברזל הן הנפוצות והזולות ביותר.

במדריך קצר זה תוכלו למצוא את כל המידע הדרוש לכם לפני רכישת משקולות צלחת:

סוגים שונים של משקולות צלחת

כפי שציינו מקודם קיימים סוגים שונים של משקולות צלחת, לכל סוג היתרונות והחסרונות שלו:

  1. משקולות צלחת מברזל.
  2. משקולות צלחת עם ציפוי כרום.
  3. משקולות צלחת עם ציפוי גומי.
  4. משקולות צלחת עם ציפוי ויניל.
  5. משקולות צלחת אולימפיות.

בטבלה זו ריכזנו עבורכם את היתרונות והחסרונות של משקולות צלחת מסוגים שונים:ברזלגומיכרוםוינילאולימפי
מחיר לק"ג9 ש"ח12 ש"ח11 ש"ח11 ש"ח
15 ש"ח
קוטר הברגה3 ו2.7 ס"מ2.2, 2.7 ו3 ס"מ3 ס"מ3 ס"מ5 ס"מ
מגן על הריצפהלאכןכןכןכן
מגיע למשקלים כבדים (מעל 40 ק"ג)כןלאלאלאכן
ריח של גומילאכןלאלאלא
עבודה שקטהלאכןלאכןכן


קוטר ההברגה של הצלחת

אחד הגורמים החשובים ביותר בבחירת צלחות משקל הינו קוטר ההברגה של הצלחת (גודל החור שמכניסים את המוט דרכו), קיימים 2 גדלים פופלאריים בשוק: 2.7 ס"מ ו3 ס"מ כאשר הנפוץ ביותר הוא 3 ס"מ. 

ניתן לחלק את הקונים ל2 סוגים: לקוחות שבבעולתם יש מוט משקולות והם רוצים להוסיף לו צלחות משקל נוספות ולקוחות חדשים שרוצים לרכוש צלחות משקל ומוט משקולות:

  1. לקוחות עם מוט משקולות - במידה ויש לכם מוט ואתם מעוניינים להוסיף צלחות נוספות, חשוב מאוד שתבחרו את הקוטר הנכון של הצלחות, במידה ותבחרו בצלחת קטנה מדי היא לא תכנס, צלחת גדולה מדי, תתנדנד ותעשה הרבה רעש בזמן האימון. לכן, לפני רכישה של צלחת משקל מדדו את קוטר המוט שלכם (זהו אורך החלק שנכנס לתוך החור של הצלחת).
  2. לקוחות ללא מוט משקולות - במידה ואין ברשותכם מוט, מומלץ לבחור בקוטר של 3 ס"מ, מכיוון שאם בעתיד תרצו להוסיף צלחות נוספות יהיה לכם קל יותר למצוא צלחות משקולות בקוטר 3 ס"מ.

  • במידה ואין אפשרות למדוד את המוט תמיד עדיף לקחת קוטר גדול יותר.

האם אפשר להעביר צלחות ממוט קצר למוט ארוך - ולהפך?

בהחלט כן! כמובן במידה וקוטר ההברגה זהים.

שימו לב: משקלים כבדים מיועדים בדרך כלל למוטות ארוכים (הכוונה במשקלים כבדים 7.5 ק"ג ומעלה לצלחת), מכיוון שלצלחות הכבדות קוטר גדול יותר (אורך הצלחת) מצלחות קלות יותר מה שהופך את האימון במוט קצר ללא נוח והם מתאימות למוטות ארוכים.

חוק היסוד הוא שצלחות עד 5 ק"ג (כולל) מתאימות למוט יד קצר וצלחות משקל 7.5 ק"ג (כולל) ומעלה מתאימות למוט W או מוט ישר ארוך.

מהו המשקל הכללי שאני מרים?

המשקל הכללי מחושב בצורה פשוטה למדי - על ידי חיבור של כלל הצלחות + משקל המוט + משקל האום = משקל הרמה סופי.

משקל מומלץ

כלל האצבע עם משקולות הוא תמיד לקחת יותר משקל ממה שאתה יכול להרים ברגע הרכישה, מכיוון שבעתיד הקרוב המשקל שרכשת יהיה קל מדי ויהיה צורך במשקל רב יותר על מנת לעשות את האימון לאפקטיבי יותר, כמובן שבמידה והתקציב מוגבל ניתן לרכוש את צלחות המשקל לפי המשקל הנדרש לאותו זמן ולאחר מכן לרכוש צלחות משקולות נוספות בהתאם לצורך.

לא קיים מושג כמשקל מומלץ, לכל אדם רמת הכוח שלו ולא ניתן לדעת ככלל אצבע מהו המשקל המתאים לכולם כך לדוגמא, משקל מסוים יהיה כבד לאדם אחד וקל לאדם אחר.

איך לשמור על צלחות הברזל לאורך זמן רב

מכיוון שצלחות המשקולות עשויות מרזל, מומלץ כל כמה חודשים לשמן את הצלחות בשמן צמחי, להניח אותם בשמש ל10 דקות ולאחר מכן לנגב את הצלחות במגבות נייר יבשות (שטיפה והסרה של השמן במגבונים יהפכו את הפעולה למיותרת).